محتوای کالا
ظروف چینی معمولی :

چینی معمولی نه تنها از نظر رنگ و شکل، بلکه از نظر نحوه حرارت دیدن حین پخت هم متفاوت از پرسلین است. چینی معمولی طی یک مرحله پخت و با دمای کمتر از دمای پخت پرسلین تولید می شود. این موضوع باعث راحتی و تنوع در طراحی و لعاب دادن آن می شود.

مزایای ظروف چینی

قابل استفاده در ماشین ظرفشویی و ماکروفر هستند.

چینی بر خلاف بلور، در تماس با غذاي داغ به سرعت داغ نمی شود و هم چنین با سرد و گرم شدن به راحتی نمی شکند.

هیچ گونه مواد سمی و مضري ندارد.

معایب ظروف چینی

در شست و شوی ظروف چینی بهتر است از سفید کننده ها و اجسام خشن استفاده نشود زیرا جلای لعاب آن ها را از بین می برد.

ظروف پرسلین

پرسلین از کائولین ساخته می شود. کائولین نوعی خاک رس سفید است که پس از حرارت دیدن سفیدی خود را حفظ می کند. پرسلین معمولا با لایه ای شفاف لعاب می شود که سفیدی ظرف را نمایان می کند. پرسلین دو مرحله پخت دارد که درجه حرارت مرحله دوم پخت آن بالاتر از درجه حرارت پخت چینی معمولی است. دمای پخت بالاتر باعث سخت تر شدن ولی شکننده تر شدن آن نسبت به چینی معمولی می شود.

مزایای ظروف پرسلین

با دوام، شفاف و فاقد تخلخل هستند.

قابل استفاده در ماکروفر هستند.

معایب ظروف پرسلین

برخی از ظروف پرسلینی دارای سرب هستند.

ظروف چینی استخوانی یا بن چاینا

بن چاینا از خاک رس سرامیکی نیمه شفاف که دارای حداقل ۲۵ درصد خاکستر استخوان (استخوان گاو نر) است ساخته می شود. در انگلستان میزان خاکستر استخوان حداقل باید ۵۰ درصد باشد تا به آن چینی استخوانی گفته شود. بن چاینا در حقیقت پرسلین است که حاوی خاکستر استخوان است. از ویژگی های بن چاینا سفت و سخت بودن، سفیدی و عبور نور از آن است.

برای تشخیص چینی استخوانی از سایر ظروف می توانید چینی استخوانی را در مقابل نور بگیرید. اگر انگشتانتان را از پشت ظرف ببینید این ظرف چینی استخوانی است.بن چاینا با کیفیت عالی حداقل دارای ۳۰ درصد خاکستر استخوان است. از این چینی ها می توان برای مصارف روزانه استفاده کرد اما بیشتر از این نوع چینی ها در میهمانی های رسمی استفاده می شود. چینی استخوانی سبک تر، قوی تر و گران تر از پرسلین است.

مزایای ظروف چینی استخوانی

اکثر چینی های استخوانی قابلیت استفاده در ماکروفر و ماشین ظرف شویی را دارند.

سبک تر و با دوام تر از سایر چینی ها هستند.

معایب ظروف چینی استخوانی

گران قیمت تر از سایر چینی ها هستند.استفاده طولانی مدت از چینی استخوانی و شسته شدن زیاد با آب گرم ممکن است باعث از بین رفتن لعاب، ایجاد ترک و پاک شدن طرح ها و رنگ آن شود.

چگونه سرویس چینی خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنیم ؟

 ظروف چینی به عنوان بهترین و زیباترین ظروف،همیشه جایگاه خاصی در میهمانی های و ضیافت ها داشته است .به طوری که امروزه این ظروف دیگر مختص طبقه خاصی از اجتماع نیست و با به بازار آمدن انواع مختلف آن با قیمت های متنوع،دیگر در اکثر خانه ها ، سرویس های چینی به عنوان ظروف اصلی پذیرایی مورد استفاده قرار می گیرند.شاید برای شما هم پیش آمده باشد فردای روز میهمانی با انبوهی از ظروف کثیف و نشسته در آشپزخانه خود روبرو شوید ، که لکه های چربی و غذا روی آن ها خشک شده باشد.

 محلول سرکه و مایع ظرفشویی

راه حل بعدی قرار دادن ظروف در محلولی از سرکه و مایع ظرفشویی است.سرکه حلال چربی است ، بعد از حدود یک ساعت می توانیم ظروف خود را با مایع ظرفشویی بشوییم از تمیزی و درخشندگی آن لذت ببریم.

 استفاده از جوش شیرین

اگر ظروف آغشته به چربی جرم هم گرفته باشد ، می توانیم سینک را پر از آب بکنیم و نصف فنجان جوش شیرین در آن میریزیم . بعد از مدتی جوش شیرین جرم ها را پاک می کند.همچنین می توانیم لبه های استکان ها و ظروف چینی را با پارچه چینی  به محلول جوش شیرین کاملا تمیز کنیم.

ظروف استیل یکی از بهترین ظروف نگهداری حبوبات

ظروف استیل با توجه به ویژگی‌هایی که دارند همیشه در آشپزخانه جای خود را حفظ کرده‌اند. استیل حتی به نخود و لوبیا هم رحم نکرده و قصد تصاحب و مالکیت آن‌ها را دارد. انواع ظروف نگهداری حبوبات استیل، خانه‌ای شیک و جادار برای حبوبات بوده و به همین دلیل، این رنگی رنگی‌های مقوی نیز با صاحبخانه خود یعنی ظروف استیل راه آمده و ماندگاری و دوام بالایی را در این ظروف تجربه می‌کنند. کیفیت حبوبات و عدم فاسد شدن آن‌ها در ظروف نگه داری استیل حتمی است.استیل که امروزه در آشپزخانه بشریت نفوذ کرده طرفداران بسیاری دارد. به همین دلیل برای ست کردن با سایر عناصر موجود در آشپزخانه خرید جا حبوباتی استیل گزینه‌ای هوشمندانه است. .

خشک کردن ظروف استیل :همیشه بعد از شستن ظروف استیل آن ها را با دستمال نرم یا حوله ای خشک کنید تا لکه ایجاد نکند، بعد شستن ظرف ها با مایع ظرفشویی و اسکاج، سینک و شیرآلات تان را بشوید و آبکشی کنید و بهتر است با دستمال خشک کنید.

نحوه شستشو:

ظروف استیل را میتوان بااستفاده از ماشین ظرفشویی وهم به صورت دستی شسته شود.

ظروف کریستالی، انتخابی ایده ال برای خرید ظرف نگهداری حبوبات

ظروف کریستال که زیبایی بخش بوفه، کابینت، میز پذیرایی و است. خانه‌ای کریستالی برای حبوبات بی شک انتخاب جذابی است. نخود و لوبیا تصورش را هم نمی‌توانستند بکنند که روزی خانه‌ای از جنس کریستال داشته باشند! اما برای اینکه این آرزو را بر دل جوانان غلات نگذاریم، این بار از کریستال به عنوان ظروف نگهداری حبوبات بهره ببریم. بی شک زیبایی محصور کننده‌ای که این نوع جنس دارد، سبب می‌شود سایر فاکتورهای دیگر به چشم نیایند.برای اینکه برق کریستال، جای جای خانه و آشپزخانه نوعروسان را سرشار کند می‌توان از بهترین ظروف نگه داری کریستال بهره برد.جلوه تازه‌ای که این ظروف بی‌نظیر به فضای آشپزخانه هدیه می‌دهند مثال زدنی است. منزلی کریستالی برای حبوبات می‌تواند فکر مناسبی برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه نیز باشد. پس در اولویت‌های خود، ظروف مناسب نگهداری حبوبات کریستال را اضافه کنید.

نحوه شستشو:

شستشوی ظروف کریستالی نازک درون ماشین ظرفشویی باعث خش افتادن و کدر شدن آنها میشود ولی بعضی از کریستالها برای شستشو در ماشین ظرفشویی طراحی و ساخته شده اند حتما به اطلاعات سازنده برای شستشو توجه فرمایید.

ظروف پیرکس:

ظروف شیشه‌ای نسبت به گازها، بخارها، مایعات و روغن‌ها مقاومند. این ظرف‌ها از نظر شیمیایی خنثی هستند، هیچ بویی ندارند، باعث تغییر مزه غذا نمی‌شوند و به خوبی از آن محافظت می‌کنند. ظرف‌های شیشه‌ای به آسانی شستشو و ضدعفونی می‌شوند، کاملاً بهداشتی هستند، مقاومت حرارتی خوب و به اشکال زیبا و گوناگونی در بازار وجود دارند.

نحوه شستشو:

بااستفاده از ماشین ظرفشویی وهم به صورت دستی شسته شود.

بانکه جاحبوبات وغلات

بسیاری از مواد و خشکبار وجود دارند که باید به‌درستی نگهداری شوند تا مدت‌ها تازه بمانند. نگهداری انواع حبوبات و غلات یکی از کارهایی است که می‌بایست به طور دائم انجام شود. از طرفی مقداری از این مواد، همواره به‌عنوان ماده‌ی اولیه‌ی غذا هنگام آشپزی در دسترس هستند. بهترین راه نگهداری از انواع غلات و حبوبات، قراردادن آن‌ها در ظرف مخصوص بنشن است. ظرفی که هم از لحاظ حجم و کیفیت و هم از لحاظ زیبایی، استانداردهای بالایی داشته باشد. بانکه «بامبو» انتخابی بی‌نظیر برای این نیاز شماست. این بانکه دارای ابعاد 10×10×25 سانتی‌متر است. جنس بدنه‌ی این ظرف از شیشه و دارای دری از جنس چوب است. یکی از ویژگی‌های این ظرف، در منحصربه‌فرد آن است که با بسته‌شدن، هوای داخل ظرف را به داخل می‌کشد. این ویژگی باعث می‌شود حداقل هوا در این ظرف جمع شود و از این‌ رو مواد درون آن کمتر در معرض افت کیفیت قرار گیرند. ارتفاع این ظرف هم آن را برای نگهداری از موادی همچون انواع ماکارانی مناسب می‌کند.

نحوه شستشو:

ماشین ظرفشویی استفاده نکنید به صورت دستی با یک اسکاچ نرم شسته شود.

بانکه درسایزهای مختلف

امروزه برای نگهداری مواد غذایی ظروف مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. ظروف بنشن یکی از ملزومات آشپزخانه هستند که برای نگهداری حبوبات، چای، شکر، قند و ... استفاده می‌شوند. این ظروف در ابعاد و مدل‌های مختلف در بازار موجودند انواع مختلف شیشه‌ای، استیل، پلاستیکی و ... را دارند. این ظرف با اینکه در ظاهر ظرف ساده ای به نظر می‌رسد اما در واقع می‌بایست دارای ویژگی‌هایی باشد که عدم وجود هر کدام ازآن‌ها می‌تواند درکیفیت مواد اولیه ای که توسط این ظروف نگهداری می‌شوند، تاثیر بگذارد. در واقع در خرید این نوع از محصول می‌بایست ابتدا به کیفیت، سپس به ظاهر و زیبایی ظرف توجه شود تا در نهایت بتوانیم انتخابی درست کنیم. همچنین این ظرف‌ها علاوه بر کاربردشان در دکوراسیون آشپزخانه هم بسیار تاثیر دارند. یک ست کاربردی و پرطرفدار است.

نحوه شستشو:

ماشین ظرفشویی استفاده نکنید به صورت دستی با یک اسکاچ نرم شسته شود.

ظروف چینی

ظروف چيني يکي از سالم ترين ظروف غذاخوري هستند که به هيچ وجه مشکلي براي سلامتي شما ايجاد نمي کنند. خاک کائولن، فلدسپات (نوعي ماده معدني، جلا دهنده با نقطه ذوب پائين) و سيليس به همراه نوعي خاک چسبنده به نام «بال کلي»، مواد اوليه تهيه چيني هستند.
تفاوت عمده چيني با سراميک به درجه حرارت پخت آنها مربوط مي شود.

اکثر اوپال ها با انجام يک عمليات حرارتي به اسم «آنيل» در مقابل حرارت مقاوم مي شوند و مي توان از آنها در ماکروفر استفاده کرد. نقش گل بر روي هم طي همين عمليات آنيل پخته ميشود. براي ايجاد اين نقوش از عکس برگردان با استامپ که رنگ هاي مقاوم در برابر درجه حرارت هستند، استفاده مي شود.

  ظروف نگهدارنده

چه ظروف نگهدارنده ای برای چه غذاهایی مناسب است؟

از جمله دغدغه های اصلی خانم های خانه دار این است که مواد غذایی مختلف را در چه ظروفی نگه داری کنند. ( ظروف نگهدارنده )

تا زمان خراب شدنشان به تاخیر بیافتد و کیفیتشان برای مدت طولانی تری حفظ شود.برای مثال چه ظروفی برای سبزی هایی منند خیار مناسب است تا سطحشان پس از مدتی لیز نشود.

اهمیت استفاده از ظروف مناسب برای نگهداری مواد غذایی چقدر است؟

در گذشته های دور که هنوز سیستم های سرمایشی اختراع نشده بودند، مردم ازروش هایی همچون قورمه کردن، نمک زدن و خشک کردن برای نگهداری مواد غذایی استفاده می کردند.در حال حاظر نیز با وجود سیستم های سرمایشی،همچنان بسته بندی مواد غذایی از مهمترین روش های برای نگهداری آن ها محسوب می شود.بسته بندی نادرست می تواند باعث از بین رفتن زحمتی که برای تولید آن ها شده است، شود.بسته بندی صحیح و مناسب از غذا در مقابل میکروب ها و عوامل فیزیکی و شیمیایی محافظت می کند.

استفاده از ظروف پلاستیکی

آیا استفاده از ظروف پلاستیکی برای نگهداری مواد غذایی کار درستی است؟

ظروف پلاستیکی با وجود اینکه بسیار ارزان و سبک می باشند و از لحاظ اقتصادی بصرفه می باشند اما برای تمامی مواد غذایی توصیه نمی شوند.

چگونه بفهمیم کدام ظرف پلاستیکی برای کدام مواد غذایی مناسب است؟

 این چیزی نیست که مردم عادی به راحتی بتوانند متوجه آن شوند.پلاستیک شامل گروه بزرگی از مواد پلیمری مختلف است که از جمه آن ها می توان به:پلی‌اولفین‌ها، عمدتاً پلی ‌اتیلن و پلی‌ پروپیلن (pp)، پلی ‌وینیل کلراید  (PVC)، پلی‌ استایرن (PS) ، پلی‌ اتیلن ترفتالات (PET)، پلی ‌آمید (PA) و پلی ‌کربنات  (PC)اشاره کرد.برای بسته بندی یا نگه داری مواد غذایی ظروف پلی استایرن یا PS  به هیچ وجه توصیه نمی شود چرا که این ظروف در مقابل بخار آب، گاز، بو و نور نفوذپذیر هستند،و همچنین در صورت ریخته شدن مواد غذایی داغ در این ظروف، منومر های سرطان زا از ظروف جدا شده و وارد غذا می شوند و سلامت ما را به خطر می اندازند.

چرا از پیرکس باید استفاده کنیم؟

دلیل اصلی این است که ظروف شیشه ای دوام زیادی در مقابل گاز ها، بخار ها، مایعات و روغن ها دارند. این ظروف به دلیل این که از نظر شیمیایی خنثی هستند، به هیچ وجه باعث تغییر بو و مزه غذا نمی شوند و به خوبی از غذای شما محافظت می کنند.این ظروف به راحتی قابل شستشو و ضد عفونی هستند، بسیار بهداشتی و در شکل ها و تنوع های مختلف در بازار قابل یافت هستند.

ظروف شیشه ای : ( ظروف نگهدارنده )

خوشبختانه مواد اولیه ساخت شیشه را در کشور داریم و می توانیم آن را تولید کنیم.استفاده از ظروف شیشه ای دارا قدمت بالایی می باشد، اما با پیدایش پلاستیک به مرور به دلیل قیمت پایین جای ظروف شیشه ای را گرفتنداما ظروف شیشه ای به دلیل این که برای نگهداری ظروف دارای ئیژگی های مناسبی هستند و شفاف نیز می باشند همچنان مشتریان خاص خود را دارند.

برای چه مواد غذایی از ظروف شیشه ای استفاده کنیم؟

برای مواد غذایی که به رطوبت حساسیت دارند مانند قهوه فوری و یا موادی که خاصیت اسیدی دارند مانند ترشی.

میوه و سبزی را در چه ظروفی نگه داریم؟ (ظروف نگهدارنده )

برای این مواد از ظروفی که در آن از تکنولوژی نانوسید استفاده شده، استفاده کنید چرا که این ظروف به دلیل خاصیتی که دارند، باعث افزایش عمر مفید و ماندگاری این مواد می شوند.

بسته‌بندی‌های نانو، مواد غذایی‌ای مانند میوه، سبزی، نان، پنیر، سوپ، سس و انواع گوشت را بدون تغییر رنگ ، بو، مزه و خواص غذایی شان به مدت طولانی ای نگه می دارند و 3 ای 4 برابر آن را تازه تر نگه می دارند.

علائم ظروف پلاستیکی چه معنا و مفهومی دارند؟

اغلب ما از ظروف پلاستیکی استفاده غلط می‌کنیم. همه ظروف پلاستیکی لزوما برای استفاده در مایکرووِیو یا نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر مناسب نیستند. قابلیت شست‌وشو در ماشین ظرف‌شویی را هم نباید پیش‌فرض بگیریم. همه اینها را می‌توانیم از علائم درج‌شده ته ظروف پلاستیکی بفهمیم.

قابل‌استفاده برای مواد غذایی

قبل از هر چیز اول باید ببینیم که آیا ظرف موردنظر برای نگهداری مواد غذایی قابل‌استفاده‌ است یا نه. همه ظروف پلاستیکی که برای نگهداری غذا ساخته نشده‌اند! این علامتی که در تصویر بالا می‌بینید، شامل گیلاس و چنگال، نشان می‌دهد که ظرف موردنظر به‌طور خاص برای نگهداری مواد غذایی ساخته شده است.

قابل‌استفاده در مایکرووِیو

اگر آدم بااحتیاطی باشید، هر ظرفی را در مایکرووِیو استفاده نمی‌کنید. تنها ظروفی در مایکرووِیو قابل‌استفاده‌اند که علامت تصویر بالا ته‌شان حک شده باشد. این علامت با سه خط موجی‌شکل (نشان‌دهنده تابش مایکرووِیو) تایید می‌کند که ظرف موردنظر را می‌توانید داخل مایکرووِیو حرارت دهید.ظروف دارای این نشان به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که بر اثر حرارت مایکرووِیو ذوب نمی‌شوند. حجم مواد شیمیایی‌ای هم که در معرض حرارت مایکرووِیو از خود آزاد می‌کنند بسیار ناچیز است. ظروف پلاستیکی فاقد این نشان از لحاظ قابلیت تحمل تابش مایکرووِیو تحت آزمایش‌های لازم قرار نگرفته‌اند و بنابراین بهتر است از حرارت‌دادن‌شان در مایکرووِیو خودداری کنید.

قاشق و چنگال استیل ناخنی

قاشق چنگال های استیل دارای کیفیت بسیار بالا و طراحی خاص و زیبا هستند که همین موضوع باعث می شود، که قاشق و چنگال شما زیبا تر و خاص تر به  نظر برسند، از طرفی داشتن تنوع در سرویس قاشق چنگال به شما اجازه می دهد که بهترین و زیباترین  را مطابق با سلیقه خودتان انتخاب کنید.

 قاشق و چنگال استیل ناخنی

  • جنس : استیل
  • برند :بینگونگ
  • قابل استفاده در ماشین ظرفشویی
  • بدون تغییر رنگ و سیاه شدن
  • مناسب برای جهیزیه عروس خانم ها
  • هنگام شست و شو دچار خش نمی شود
  • دارای کیفیت بالا و طراحی های متنوع
  • دارای استیل محکم و بسیار مقاوم
استیل ضدزنگ

«استیل ضد‌زنگ» استیلی است که برای مقاومت در برابر زنگ‌زدگی بدان کروم و برای مقاومت در برابر اسید بدان نیکل اضافه شده است. استیل‌های بسیار باکیفیت (۱۸/۱۰) حاوی %۱۸ کروم و %۱۰ نیکل هستند. این نوع استیل معمولاً نسبت به انواع کم کیفیت‌تر ۱۳/۰ که رنگ خاکستری دارند گران‌تر، درخشان‌تر و دارای رنگ سفیدتر هستند. همچنین بر خلاف اسم‌شان، بیشتر آلیاژهای به‌کار رفته در کارد و چنگال خاصیت ضد‌لک دارند نه ضد‌زنگ.

در حالی که بیشتر قاشق و چنگال‌ها در برابر خوردگی مقاومت عالی از خود نشان می‌دهند، تیغه‌ چاقوها از استیل سخت‌تر ساخته شده است تا لبه‌های ماندگارتری داشته باشند، ولی احتمال بیشتری دارد که بر اثر شستشوی مداوم در ماشین ظرفشویی در نهایت دچار زنگ‌زدگی شوند.

ظروف شیشه ای

یک روش برای تمیز کردن ظروف شیشه ای استفاده از سرکه‌ی سفید است.

 پاک کردن لکه های مات و کدر آب روی ظروف شیشه ای

روش های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می کند از شر این لکه ها خلاص شوید:

 1) از مایع ظرفشویی مرغوب استفاده کنید. به ظاهر ساده است اما برندهای مختلف مواد شوینده،هر یک مزایا و معایب مختص به خودشان را دارند که باید به آن توجه کنید.

 2) یکی از ترفندهایی که می توانید از آن استفاده کنید، استفاده از روزنامه است. در واقع جوهر روی صفحات روزنامه باعث می‌شوند مواد سخت موجود در آب از سطح شیشه جدا شوند. برای این کار هم می‌توانید روزنامه را کمی خیس کنید و هم می‌توانید بدون خیس کردن، سطح شیشه را با آن تمیز کنید تا لکه‌ها از بین بروند.

..........................................................................................................................................................................................................................