محتوای کالا
ظروف چینی معمولی :

چینی معمولی نه تنها از نظر رنگ و شکل، بلکه از نظر نحوه حرارت دیدن حین پخت هم متفاوت از پرسلین است. چینی معمولی طی یک مرحله پخت و با دمای کمتر از دمای پخت پرسلین تولید می شود. این موضوع باعث راحتی و تنوع در طراحی و لعاب دادن آن می شود.

مزایای ظروف چینی

قابل استفاده در ماشین ظرفشویی و ماکروفر هستند.

چینی بر خلاف بلور، در تماس با غذاي داغ به سرعت داغ نمی شود و هم چنین با سرد و گرم شدن به راحتی نمی شکند.

هیچ گونه مواد سمی و مضري ندارد.

معایب ظروف چینی

در شست و شوی ظروف چینی بهتر است از سفید کننده ها و اجسام خشن استفاده نشود زیرا جلای لعاب آن ها را از بین می برد.

ظروف پرسلین

پرسلین از کائولین ساخته می شود. کائولین نوعی خاک رس سفید است که پس از حرارت دیدن سفیدی خود را حفظ می کند. پرسلین معمولا با لایه ای شفاف لعاب می شود که سفیدی ظرف را نمایان می کند. پرسلین دو مرحله پخت دارد که درجه حرارت مرحله دوم پخت آن بالاتر از درجه حرارت پخت چینی معمولی است. دمای پخت بالاتر باعث سخت تر شدن ولی شکننده تر شدن آن نسبت به چینی معمولی می شود.

مزایای ظروف پرسلین

با دوام، شفاف و فاقد تخلخل هستند.

قابل استفاده در ماکروفر هستند.

معایب ظروف پرسلین

برخی از ظروف پرسلینی دارای سرب هستند.

ظروف چینی استخوانی یا بن چاینا

بن چاینا از خاک رس سرامیکی نیمه شفاف که دارای حداقل ۲۵ درصد خاکستر استخوان (استخوان گاو نر) است ساخته می شود. در انگلستان میزان خاکستر استخوان حداقل باید ۵۰ درصد باشد تا به آن چینی استخوانی گفته شود. بن چاینا در حقیقت پرسلین است که حاوی خاکستر استخوان است. از ویژگی های بن چاینا سفت و سخت بودن، سفیدی و عبور نور از آن است.

برای تشخیص چینی استخوانی از سایر ظروف می توانید چینی استخوانی را در مقابل نور بگیرید. اگر انگشتانتان را از پشت ظرف ببینید این ظرف چینی استخوانی است.بن چاینا با کیفیت عالی حداقل دارای ۳۰ درصد خاکستر استخوان است. از این چینی ها می توان برای مصارف روزانه استفاده کرد اما بیشتر از این نوع چینی ها در میهمانی های رسمی استفاده می شود. چینی استخوانی سبک تر، قوی تر و گران تر از پرسلین است.

مزایای ظروف چینی استخوانی

اکثر چینی های استخوانی قابلیت استفاده در ماکروفر و ماشین ظرف شویی را دارند.

سبک تر و با دوام تر از سایر چینی ها هستند.

معایب ظروف چینی استخوانی

گران قیمت تر از سایر چینی ها هستند.استفاده طولانی مدت از چینی استخوانی و شسته شدن زیاد با آب گرم ممکن است باعث از بین رفتن لعاب، ایجاد ترک و پاک شدن طرح ها و رنگ آن شود.

چگونه سرویس چینی خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنیم ؟

 ظروف چینی به عنوان بهترین و زیباترین ظروف،همیشه جایگاه خاصی در میهمانی های و ضیافت ها داشته است .به طوری که امروزه این ظروف دیگر مختص طبقه خاصی از اجتماع نیست و با به بازار آمدن انواع مختلف آن با قیمت های متنوع،دیگر در اکثر خانه ها ، سرویس های چینی به عنوان ظروف اصلی پذیرایی مورد استفاده قرار می گیرند.شاید برای شما هم پیش آمده باشد فردای روز میهمانی با انبوهی از ظروف کثیف و نشسته در آشپزخانه خود روبرو شوید ، که لکه های چربی و غذا روی آن ها خشک شده باشد.

 محلول سرکه و مایع ظرفشویی

راه حل بعدی قرار دادن ظروف در محلولی از سرکه و مایع ظرفشویی است.سرکه حلال چربی است ، بعد از حدود یک ساعت می توانیم ظروف خود را با مایع ظرفشویی بشوییم از تمیزی و درخشندگی آن لذت ببریم.

 استفاده از جوش شیرین

اگر ظروف آغشته به چربی جرم هم گرفته باشد ، می توانیم سینک را پر از آب بکنیم و نصف فنجان جوش شیرین در آن میریزیم . بعد از مدتی جوش شیرین جرم ها را پاک می کند.همچنین می توانیم لبه های استکان ها و ظروف چینی را با پارچه چینی  به محلول جوش شیرین کاملا تمیز کنیم

ظروف پیرکس:

ظروف شیشه‌ای نسبت به گازها، بخارها، مایعات و روغن‌ها مقاومند. این ظرف‌ها از نظر شیمیایی خنثی هستند، هیچ بویی ندارند، باعث تغییر مزه غذا نمی‌شوند و به خوبی از آن محافظت می‌کنند. ظرف‌های شیشه‌ای به آسانی شستشو و ضدعفونی می‌شوند، کاملاً بهداشتی هستند، مقاومت حرارتی خوب و به اشکال زیبا و گوناگونی در بازار وجود دارند.

نحوه شستشو:

بااستفاده از ماشین ظرفشویی وهم به صورت دستی شسته شود.

چرا از پیرکس باید استفاده کنیم؟

دلیل اصلی این است که ظروف شیشه ای دوام زیادی در مقابل گاز ها، بخار ها، مایعات و روغن ها دارند. این ظروف به دلیل این که از نظر شیمیایی خنثی هستند، به هیچ وجه باعث تغییر بو و مزه غذا نمی شوند و به خوبی از غذای شما محافظت می کنند.این ظروف به راحتی قابل شستشو و ضد عفونی هستند، بسیار بهداشتی و در شکل ها و تنوع های مختلف در بازار قابل یافت هستند.

ظروف چینی

ظروف چيني يکي از سالم ترين ظروف غذاخوري هستند که به هيچ وجه مشکلي براي سلامتي شما ايجاد نمي کنند. خاک کائولن، فلدسپات (نوعي ماده معدني، جلا دهنده با نقطه ذوب پائين) و سيليس به همراه نوعي خاک چسبنده به نام «بال کلي»، مواد اوليه تهيه چيني هستند.
تفاوت عمده چيني با سراميک به درجه حرارت پخت آنها مربوط مي شود.

اکثر اوپال ها با انجام يک عمليات حرارتي به اسم «آنيل» در مقابل حرارت مقاوم مي شوند و مي توان از آنها در ماکروفر استفاده کرد. نقش گل بر روي هم طي همين عمليات آنيل پخته ميشود. براي ايجاد اين نقوش از عکس برگردان با استامپ که رنگ هاي مقاوم در برابر درجه حرارت هستند، استفاده مي شود.

ظروف بامبو

امروزه ظروف آشپزخانه با تنوع بسیار بالایی رو به رو هستند که دست هر فردی با هر سلیقه و شیوه زندگی ای را برای انتخاب باز گذاشته اند. یکی از انواع ظروف آشپزخانه که به تازگی با اقبال بسیاری نیز رو به رو شده است ظروف بامبو است.

همانطور که از اسم این ظروف مشخص است، ظروف بامبو از ساقه و برگ گیاه بامبو ساخته می شوند. از ویژگی های جالب گیاه بامبو این است که این گیاه می تواند در طول روز چیزی حدود یک متر رشد کند. گیاه بامبو می تواند طول عمری حدود 5 سال نیز داشته باشد. این گیاه به سهولت در کاشت و پرورش شهرت داشته و فرایند تکثیر و رشد آن بسیار آسان و سریع است.

مزایای استفاده از ظروف بامبو

 اول از همه می توان به شکل ظاهری ظروف بامبو اشاره کرد. مطمئنا با دیدن این ظروف، حس خیلی خوبی به شما منتقل می شود و از ظاهر زیبای آنها در هنگام سرو غذا لذت خواهید برد. علاوه بر این، ظروف بامبو وزن بسیار کمی دارد که همین مسئله نیز در بعضی موارد از دلایل استفاده از آنها توسط خانواده ها و به خصوص خانواده هایی که فرزندان کوچکی دارند محسوب می شود. از دیگر مزایای استفاده از ظروف بامبو می توان به ضد لک بودن آنها و همینطور خاصیت ضد میکروبی شان نیز نام برد.

مقایسه ظروف بامبو و ظروف پلاستیکی

همانطور که اشاره کردیم شاید بتوان به جرأت گفت که ظروف بامبو، بهترین انتخاب برای ظرف غذای کودکان ما به حساب می آیند، چرا که این ظروف از ایمنی کافی برای سرو غذای فرزندانمان برخوردار هستند.

مقایسه ظروف بامبو و ظروف کاغذی

از دیگر محصولات ظروف آشپزخانه که امروزه رواج بسیاری پیدا کرده است، ظروف کاغذی هستند؛ اما لازم است در این بخش نکاتی را هم در رابطه با این ظروف بیان کنیم. اول اینکه در تولید و ساخت ظروف کاغذی میزان بالایی انرژی الکتریکی و آب مصرف می شود که این مسئله را می توان به قطع حجم بسیار زیادی درخت افزود. علاوه بر این مواد تشکیل دهنده ظروف کاغذی و پلاستیکی که شامل موم و پلی استیرن می شوند، مدت زمان بسیار زیادی را برای تجزیه شدن نیاز دارند؛ بنابراین این نوع ظروف آشپزخانه به نوبه خود، تاثیرات مخربی بر محیط زیست خواهند داشت.

تمامی این مسائل دست به دست هم داد تا امروزه تولیدکنندگان بسیاری به سراغ گیاه بامبو و تهیه ظروف بامبو بروند که هم از سلامت و بهداشت بیشتری برخوردار است و هم به نوبه خود، حامی محیط زیست به حساب می آید.

نگهداری از ظروف بامبو

در رابطه با شستشوی ظروف بامبو معمولا با توصیه اکیدی رو به رو می شویم که آنها را در ماشین ظرفشویی و پاک کننده های ناملایمی مثل سفیدکننده های غلیظ شست و شو ندهید. علاوه بر این بهتر است که این ظروف را با آب بسیار داغ و با حرارت بالا تمیز نکنید.

ظروف ملامین

از آنجا که این مواد منحصر به فرد سبک تر و با دوام تر از چینی است، بسیاری از سالن­های غذا خوری برای پذیرایی به ملامین رو آورده اند تا دائماً مجبور به جایگزین کردن ظروف جدید به جای ظروف شکسته نباشند. از دیگر مزایای این ظروف آن است که حمل سینی­های بزرگ که تعداد زیادی بشقاب غذا خوری درون آن­ها است را برای کارکنان آسان­تر می­کند.

اما ظروف ملامین فقط شامل بشقاب و فنجان نیستند. انواع کاسه ملامین، سس خوری، سینی، و یا حتی چاپستیک از جنس ملامین نیز وجود دارد. ظروف ملامین همچنین می تواند در طیف گسترده ای از رنگ­ها و سبک­ها ساخته شود که این ویژگی باعث شده این محصول مورد استفاده زیادی داشته باشد.

داشتن اطلاعاتی در مورد ظروف ملامین می تواند برایتان بسیار مفید باشد. در این مقاله به چگونگی استفاده از ظروف ملامین، نگهداری این ظروف و این که چه چیزی این ظروف را تا این حد منحصر به فرد کرده می­پردازیم.ملامین پلاستیک فشرده شده است. این ماده یک ترکیب صنعتی آلی است که طی ترکیب رزین ملامین با مواد تقویت شده ایجاد شده است. این بدان معنا است که برای استفاده روزمره و حجم مصرفی بالا مناسب است.

 آیا ظروف ملامین برای سلامتی ضرر دارند؟

در بسیاری از گزارش ها در مورد خطراتی که  ظروف ملامین می­تواند برای سلامتی داشته باشد سوال شده است. با این حال، سازمان غذا و دارو امریکا FDA از نتیجه ارزیابی ایمنی و ریسک استفاده از ظروف ملامین اینطور گزارش می­دهد که این نوع مواد پلاستیکی خطری برای